Słowo wstępu

Słowo Prezydenta Szczecina

Skandynawia po raz kolejny zawita do Szczecina - w dniach 10 – 13 maja br. odbędzie się już piąta, jubileuszowa edycja Dni Skandynawskich. Gdy pięć lat temu rozpoczynaliśmy pracę nad wydarzeniem, chcieliśmy, aby służyło ono wymianie opinii i nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Dziś z satysfakcją mogę stwierdzić, iż udało nam się tego dokonać. Dni Skandynawskie stały się marką- wydarzeniem, które wiąże się ze Szczecinem, jednocześnie kreując i poszerzając istniejące już relacje miasta ze Skandynawią.

Partnerem strategicznym tegorocznej edycji jest Ambasada Szwecji w Warszawie. Obecność Ambasadorów wszystkich państw skandynawskich pokazuje, że wydarzenie osiągnęło już pewną markę i jest jednym z ważniejszych na mapie aktywności polsko-skandynawskich. 

Tegoroczna edycja Dni Skandynawskich rozpocznie się Galą Inauguracyjną w Filharmonii im. M. Karłowicza w dniu 10 maja, którą uświetni koncert Jackpot & Floating Orchestra. Drugiego dnia czeka na Państwa bogaty program Businnes Connect w Trafostacji Sztuki, m.in. giełda kontaktów- Business Speed Meetings, warsztaty na temat kompetencji międzykulturowych w biznesie, czy spotkania z ekspertami. Business Connect stwarza możliwość nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami zagranicznymi, jest też doskonałą szansą na wymianę doświadczeń oraz rozwój współpracy międzynarodowej z podmiotami gospodarczymi krajów skandynawskich.

Kolejne dni to szereg wydarzeń towarzyszących. Fani skandynawskiego stylu życia będą mogli udać się na Rodzinny Piknik Skandynawski w Alei Kwiatowej, a najmłodsi będą mogli skorzystać z warsztatów żeglarskich na terenie szczecińskiej mariny. Z pewnością bogata oferta licznych projekcji filmów, wystaw i koncertów spotka się z zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych. Miłośnicy jazzu usłyszą skandynawskie akcenty podczas kolejnej edycji międzynarodowego festiwalu jazzowego Me.Ba .

Podążając drogą licznych ekologicznych inwestycji i ambitnych planów korzystamy ze szwedzkich doświadczeń. Serce Szczecina, jakim jest port i cała przestrzeń wokół niego, może stać się głównym ogniwem łączącym z partnerami duńskimi. Przykład transformacji społeczno-gospodarczej miast partnerskich Esbjerg i Malmö jest dla nas doskonałym przykładem i otwiera wiele możliwości współpracy. Obecność coraz większej liczby studentów z Norwegii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym stanowi istotny czynnik ludzki, który nas łączy. Z uznaniem należy odnotować rosnące
z roku na rok zainteresowanie kierunkiem skandynawistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Czołowe rozwiązania przemysłu norweskiego w sektorze energetycznym mogą być ważnym bodźcem w rozwoju tej gałęzi gospodarki w Szczecinie i Województwie Zachodniopomorskim. 

Każdy z samorządów analizując swój potencjał jest w stanie wskazać określone dziedziny, w których czuje się silny, i które stanowią niejako jego wyjątkową kompetencję. Szczecin posiada atrybuty, które predestynują go do bycia miejscem polsko – skandynawskich spotkań. 

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, a także do udziału w tegorocznej edycji Dni Skandynawskich w Szczecinie.

Organizator

Patronat honorowy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partner II

Instytucje kultury

ProgramSprawdź,
co dla Ciebie przygotowaliśmy.
KontaktMasz pytanie?
Napisz do nas.